Внаслідок роботи Мигіївської ГЕС Південнобузькі пороги залишились без води

5 июля, 2018

В результаті діяльності Мигіївської ГЕС та внаслідок порушення законів її власниками пересихають пороги в річці Південний Буг. Це може призвести до зникнення туризму, а також загибелі флори і фауни. З цього приводу депутати Миколаївської облради звернулися до уряду, в прокуратуру і Фонд держмайна. Таке рішення було прийнято 5 липня на позачерговій сесії облради.

Депутат Миколаївської облради Михайло Талпа заявив, що з 1991 року було втрачено 2/3 води в Південному Бузі. А після приватизації в 2016 році Мигіївської ГЕС ТОВ «Емза» потік води був направлений в одному руслі, в результаті чого основний Бузький поріг залишився без води. Що призвело до загибелі флори та фауни.

«Бузькі пороги широко відомі та привабливі для великого потоку любителів екстремального туризму та спортсменів. На Бузьких порогах проводяться всеукраїнські та міжнародні змагання з рафтингу. На сьогоднішній день ситуація склалася таким чином, що Мигіївська ГЕС запустила в роботу турбіни і тим самим перекрила водний потік і направила його в одному руслі. Гідроелектростанція працює цілодобово і результат такої діяльності є те, що основний Бузький поріг залишився без води. Так як, вода впала до мінімального рівня, залишивши лише струмок, це, перш за все, спричинило загибель флори і фауни цієї ділянки річки«, – резюмує голова постійної комісії з питань законості Михайло Талпа.

Окрім цього, він повідомив, що під час зібрання громади Мигії керівництвом гідроелектростанції було заявлено, в тому разі, якщо населення або туристи хочуть отримувати воду, вони мають сплачувати 3 тис грн за годину. Тобто постає питання: гідроелектростанція заробляє на електроенергетиці чи гідроелектростанція заробляє на торгівля водою?

В зв’язку з тим була створена робоча група, яка 4 липня виїхала до Мигі, за результатами чого було встановлено:

  • власником Мигіївської ГЕС не проведено громадські слухання на рівні територіальних органів місцевого самоврядування та місцевих громад щодо містобудівної документації;
  • при розроблені проекту реконструкції Мигіївської ГЕС не враховано значущі фактори впливу ГЕС на існуючі об’єкти природно-заповідного фонду, зокрема із збільшенням потужності;
  • підприємством не здійснюється контроль за якістю зворотніх вод, що скидаються ним у річку Південний Буг;
  • відсутність рибопропускного обладнання і рибозахисних споруд, які призначені для пропуску прохідних проходів риби до нерестовищ;
  • під час роботи ГЕС не проводиться екологічний моніторинг біомаси зоопланктону.

З метою недопущення подальшого негативного впливу Мигіївської ГЕС на екосистему регіону робоча група пропонує звернутися до Кабінету Міністрів України, Міністерства екології та природних ресурсів України та Державного агентства водних ресурсів України. А саме: розробити та прийняти цільву програму розчистки річок басейну річки Південний Буг та створити прибережно-захисні смуги водоохоронних зон; вжитти заходи для збільшення водоносності шляхом перекидання води з басейнів Дністра в басейн води Південний Буг.

А також звернутися до Прокуратури Миколаївської області, Фонду державного майна України щодо вжиття передбачених законом заходів припинення порушень законодавств України з боку власника Мигіївської ГЕС ТОВ «Емза».

Зазначається, що усі члени робочої групи підписалися під даним зверненням.

Олександр Бондар запропонував також зробити анологічне звернення по Інгулу, так як річка теж обміліла.

Враховуючи правки Бондаря, «за» проголосувало 34 депутати.

Новости по теме

| | | | | | |