Рослини, ліки, отрута – як заробляти на надзвичайних садах

3 июля, 2018

Ні для кого не є таємницею, що з давніх-давен люди вирощували рослини для отримання продуктів харчування, ліків, промислової та іншої сировини, для забезпечення кормами домашніх тварин. У ландшафтному дизайні рослини використовують для додання певним ділянкам привабливого вигляду. Вирощування культурних рослин є основою економіки багатьох країн. Але якщо подивитися інакше, і вирощувати рослини для залучення туристів?

На світовому ринку туризм можна порівняти з нафтою. Він приносить дохід не тільки самим власникам бізнесу і державі, а й регіону, де організований. Південна Україна займає Причорноморський економічний район держави, який має вихід до Чорного та Азовського морів, у цьому полягає своєрідність та унікальність його географічного положення. До того ж кліматичний пояс змістився приблизно на 145 км. Наприклад, за кліматичними умовами Херсон зараз знаходиться на рівні Криму. Все це дає можливість вирощувати не тільки унікальні екзотичні культури, але й ще незвичайним способом.

Сад Альвнік

Таким способом може стати вирощування рослин гідропонним методом під водою. Це нещодавно продемонстрували італійці. Проект має назву «Сад Немо». Компанія «Ocean Reef Group» є сімейною компанією, що займається організацією дайвінгу для туристів, а підводний сад був задуманий для залучення дайверів. Сад складається з семи прозорих пластикових біосфер, розташованих на глибині 7 – 9 метрів. Кожна біосфера наповнена повітрям та містить мікросередовище у вигляді живильного розчину (гідропоніка), де знаходяться рослини. До морського дна міні–теплиця прикріплена системою якорів. Коли пластикову сферу опускають під воду, його наповнюють повітрям з резервуару. Тиск всередині біосфери дорівнює тиску зовні, тому вода не потрапляє у верхню частину сфери. Водолази можуть плавати під біосферою та входити в ту частину, де вона наповнена повітрям, так що нижня частина їх тіла занурена в воду, а верхня знаходиться в повітряній зоні, де розміщені рослини. У міру випаровування водяні пари, які осідають на внутрішній стінці біосфери, створюють вологе середовище з рясним джерелом прісної води для рослин. Водне середовище також захищає культуру від паразитів і різких змін клімату. Море, величезний постачальник теплової енергії, завжди зможе забезпечувати постійну температуру, особливо влітку. Вирощують різні рослини: томати, полуницю, салат, базилік й дикі квіти. Підводні теплиці зможуть залучати відвідувачів своєю незвичністю, а для фахівців півдня України такий проект може стати і напрямком наукового пошуку, бо як і більшість великих морів, Чорне море, наприклад, сильно схильне течіям, в тому числі холодним. Навіть в розпал літнього сезону температура морської води може бути близько 16 градусів Цельсія.

Сад Немо

Ще однією цікавою ідеєю може стати створення оранжереї унікальних за своїм походженням та призначенням рослин. Таким у свій час став сад Альвнік (Alnwick) у Великобрітанії. Засновала його у 2005 році герцогиня Нортумберлендська Джейн Персі. Його унікальність в тому, що це «отруйний» сад. В ньому зібрано біля 100 різних видів  небезпечних для життя квітів і рослин. Особливість ще й в тому, що в оранжереї ростуть лише ті отруйні трави, квіти, дерева, які залишили свій відбиток у всесвітній історії. Наприклад, така рослина, як Чилибуха, або блювотний горіх. З її насіння виготовляють всім відомий стрихнін. Вчені припускають, що єгипетська цариця Клеопатра, бажаючи звести рахунки з життям, вибрала саме цей препарат. Втім, випробувавши його спочатку на служницях, вона передумала, бо мало того, що дівчата загинули в муках, ще й на їхніх обличчях залишилися страшні гримаси. Клеопатра ж навіть на смертному одрі хотіла залишитися красунею. Є тут і така отруйна рослина, як болиголов. У 399 році до нашої ери афінський суд засудив засновника методу аналізу понять Сократа до жорстокої смерті. Він повинен був випити кубок з отрутою, приготований на основі цієї рослини. Спочатку у давньогрецького філософа оніміли кінцівки, потім відмовили внутрішні органи, останнім зупинилося серце. Також тут росте великий асортимент трав знаменитого сімейства Медічі, які славилися своєю любов’ю до вирощування отруйних рослин. З їх допомогою «прибиралися» непокірні слуги і неугодні конкуренти. Всім відома й рослина дурман. В Аргентині його ставлять у головах дитини перед сном. Але квітку необхідно вчасно прибрати. Якщо цього не зробити, малюк може не прокинутися. До речі, сад був у першу чергу створений не тільки для залучення туристів, а й з метою освіти дітей. Для своєї безпеки діти повинні знати як виглядають небезпечні рослини і як вони діють на людський організм. Тому тут проходять екскурсії і для школярів. Сад прибирають та чистять щодня кілька садівників, які працюють в гумових рукавичках та спеціальних масках – респіраторах. Відвідувачів пускають тільки групами та з гідом. Перед входом в оранжерею їм дають інструкції щодо рослин: не можна чіпати, зривати та їсти. Найбільш небезпечні квіти і трави оточені міцною залізною сіткою. Повсюди розставлені таблички з попередженням. Нещасних випадків в саду поки не зафіксовано.

Герцогиня Нортумберлендська Джейн Персі

«Отруйний» сад Альвнік

На півдні України можна створити сад лікарських рослин та рослин, пов’язаних з національними традиціями країни. Наприклад, в українському віночку має бути 12 рослин: безсмертник, ромашки, незабудки, хміль, волошка, червоний мак, чорнобривці, любисток, деревій, мальви, гілочки калини і барвінок. Причому квіти і ягоди підбираються залежно від того, хто буде носити головний убір, адже кожен компонент має певне значення. Або це може бути сад улюблених рослин відомих людей України. Наприклад,  улюбленою квіткою геніальної української поетеси Лесі Українки була ромашка, а улюбленим деревом видатного українського поета Тараса Шевченко, мабуть, була верба, бо зустрічається у віршах понад 40 разів, а взагалі у творах поета згадується біля 80 видів рослин. Також можна створити сад рослин, які занесені в Червону Книгу. На півдні України їх біля 437 видів. А може це буде сад рослин – хижаків? Вирішувати вам.

І ось виникла ідея, а де ж в наш час можна знайти гроші, щоб її реалізувати?  Можна спробувати знайти спонсора, можна знайти інвестора, а можна використати краудфандінг – залучення до інвестування безлічі людей. Однією з найуспішніших українських краудфандінгових платформ є Na-Starte.com з головним офісом в Одесі. Автори пропонують свої проекти і через сайт збирають кошти на їх реалізацію. За кордоном такі платформи працюють вже давно. Наприклад, «Сад Немо» був створений завдяки саме краудфандінгу. Сума в 30000 доларів була зібрана за 30 днів. Люди перераховують кошти для проекту або з бажання отримати нагороду, або з самого факту причетності – моральне задоволення. Одеську платформу відвідує 40 тис користувачів на місяць, тому це не поганий шанс втілити свою ідею в життя.

І на останнє, якщо ви дійсно зібралися зайнятися даним видом бізнесу, то ви повинні знати, що тільки вкладаючи свою душу у рослини, ви зможете у повній мірі реалізувати свої мрії та отримати не тільки прибуток, а й велике задоволення. У вас вже з’явилися ідеї?  Тоді гарного агронома вам у поміч!

Шкаф с отрутами Катерини Медічі

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | | | | | | | | | | | | | | | | |