«Виростити лаванду проблеми немає, а реалізувати її – це вже інше питання», – експерт

27 июня, 2018

На сьогодні в наявності існує близько 300 різноманітних ефіроолійних нішевих рослин, вирощування яких може стати доволі рентабельною справою. Але це можливо лише за умовою правильного догляду, розрахунків і багатьох інших факторів. Однією з таких культур є лаванда, про що експерти розповіли усім зацікавленим в рамках заходу «Лавандовий бізнес. Технології, переробка, ризики та можливості».

Організатори зустрічі вирішили почати спілкування зі знайомства з трьома сортами лаванди: Біла, Степова і Рекорд, які вирощуються на території ТОВ «Миколаївзеленгосп». Тут лавандові поля були висаджені задля аспірантської роботи студента Миколаївського національного аграрного університету, метою якої є дослідження саме цих сортів.

Завідувач кафедри рослинництва і садово-паркового господарства Олег Коваленко

Сорт лаванди – Біла

Завідувач кафедри рослинництва і садово-паркового господарства Олег Коваленко сам спеціалізується на вирощуванні лаванди, тож з великим натхненням розповів про свій досвід. За його словами представленим насадженням вже третій рік, і минулоріч середня урожайність зеленої маси склала 20 ц з 1 га. Також була проведена відгонка олії з квітів, вихід якої склав 1 л/ц. Перед закладанням насаджень було прокладено крапельне зрошення, щоб рослини прижились при посадці. Але Коваленко запевняє, що лаванда є досить посухостійкою, Миколаївська область є дуже придатною територією для вирощування цієї культури, тож необхідності в подальшому зрошені не буде.

«В результаті тих погодних кліматичних умов, які в нас складаються, у нас зона дуже підходить до вирощування цих культур – ми може отримаємо меншу кількість лавандового масла, але якість тут доволі висока», – каже експерт, підкреслюючи, що великих труднощів вирощування лаванди не складе.

Але ж для товаровиробників головним питанням як ніяк залишається реалізація готової продукції. Олег Коваленко розповів, на що необхідно орієнтуватись потенційним виробникам, а також роздав їм кілька порад.

«На сьогоднішній день першим завданням щодо вирощування культур необхідно, щоб був ринок збуту. Якщо він буде, то можна вирощувати. Тому що виростити лаванду проблеми немає, а реалізувати її у вигляді квіткової рослини – це вже інша направленість. Необхідно, щоб ви визначились із тим, яку продукцію ви будете реалізовувати. Чи це буде продукція в зеленому вигляді, чи це буде продукція в підсушеному вигляді, чи це буде перероблена продукція. І на сьогоднішній день є дуже багато способів отримання ефірної олії, але її якість буде різна в залежності від цього і ціна буде різною», – ділиться він.

Завідувач кафедри рослинництва також порадив налагодити свою роботу одразу з декількома покупцями лавандової олії. Все тому, що одному може підійти вироблена продукція, іншому – ні. Адже в залежності від погодно-кліматичних умов, від того, яку кількість мінеральних, мікродобрив, бактеріальних препаратів буде використано, буде змінюватись і якість олії.

«Якщо ви в минулому році скосили лаванду, реалізували її на переробку, то це не значить, що в наступному році у вас буде якість продукції та ж сама. Тому необхідно, щоб ви постійно були в пошуку, тому що постійно змінюється складова і якщо ви будете направлені на ринок збуту до одного покупця, то може статись те, що ваша продукція не підійде і ви не будете знати, що робити з нею», – пояснює Коваленко.

В результаті, він зауважив, що це стосується не лише лаванди, а й інших ефіроолійних, лікарських, пряно ароматичних культур, з яких можна добувати олію.

«Це можуть бути і інші речовини, можуть бути доволі отруйні речовини. Так що необхідно, щоб ви працювали в законному руслі, а по-друге, в руслі, яке вам давало б готівку, тому що можна виростити рослину, а потім буде проблема що вас притягують до відповідальності. І не тому, що ця культура наркотична, а тому що робота з цією культурою може призводити до таких наслідків», – радить він.

Читайте також: Вирощування лаванди за умов Південного степу України

Новости по теме

| | | | |