Гармата, їжа і мочалка – «скажений огірок»

25 июня, 2018

З насіння цієї рослини виробляють технічне масло, використовують в якості сировини для фільтрів, мастило-всмоктуючих губок для вагонних коліс, ущільнювачів для механізмів, теплоізоляції, виготовлення капелюхів, циновок, сонцезахисних кашкетів, солдатських шоломів, прокладок для взуття та головних уборів. Як дієтичний продукт вживають її квіти, бутони, зав’язі і плоди. ЇЇ з успіхом використовують в медицині, вона є незамінною складовою у виготовленні мила – скрабу і помади. А нещодавно з цієї рослини побудували будинок! Так що ж це за рослина, у якого так багато призначень?

Люфа або в’єтнамський гарбуз, китайська бамія, печінга, тораі, мочальний гарбуз, а в народі – «скажений огірок», відноситься до сімейства гарбузових (Cucurbitaceae). Люфу не випадково прозвали «скаженим огірком». За формою цей овоч дійсно схожий на величезний огірок. Після дозрівання на його поверхні з’являється отвір, а всередині плоду вже чекають своєї години насіння, оточені слизом. Коли тиск всередині досягає «критичної» межі, люфа починає стріляти насінням, як справжня гармата. Іноді це відбувається, якщо випадковий перехожий зачіпає люфу з необережності. Так як ця рослина вологих тропіків, то для успішного вирощування їй необхідно багато вологи і тепла, а клімат півдня України прагне до тропічного, тому можливо варто звернути увагу на цю культуру. Тим більше, що як виявилося, область застосування цієї рослини стрімко розширюється.

Люфа

Зовсім недавно в Парагваї, де люфа легко вирощується і досить поширена, місцева мешканка Ельса Зальдівар придумала оригінальний спосіб будівництва будинку з люфи. Справа в тому, що виготовлення мочалок, килимків та устілок з цієї рослини є тією справою, якою багато жінок у Парагваї просто заробляють на життя, але в процесі такого виробництва виходить багато відходів. Об’єднавши свої зусилля з інженером–технологом, жінці вдалося створити досить міцний будівельний матеріал, тим самим зробивши виробництво з люфи безвідходним. Крім того, новий матеріал можна переробляти і використовувати знову і знову майже до нескінченності. У підсумку з такого матеріалу був побудований будинок, який став взірцем вирішення проблем будівництва житла для бідних. Таким чином люфа стала альтернативою деревині, а винахідниця жартома проголосила себе «королевою люфи».

Будинок із люфи

Губки із люфи

Інший варіант нової ідеї використання цієї рослини, який все більше стає популярним – це виготовлення іграшок для домашніх вихованців. Така іграшка повністю безпечна для тварини. У разі проковтування, шматочок іграшки просто перетравиться в шлунку у вашого улюбленця і зовсім йому не зашкодить.

Іграшки із люфи

Мило із люфи

Вирощувати люфу не так вже й складно, як можливо може здатися. По – перше, ви повинні визначитися для яких цілей вам необхідно отримати урожай цієї рослини і після цього вибрати вид люфи який вам необхідний. У природі існує близько 8 видів люфи, але в культурі вирощують лише два: люфу циліндричну і люфу гостроребристу. Це відбувається тому, що у решти видів плоди дуже дрібні і культивувати їх просто немає сенсу. Різниця ж між люфою циліндричною та люфою гостроребристою в тому, що у другого виду більш дрібні плоди і більш висока холодостійкість, вона менше схильна до грибкових захворювань. Саме люфу гостроребристу вирощують для вживання в їжу. Незвичайність цього виду ще й у тому, що квіти на рослині розпускаються виключно ночами. Для отримання еко-мочалок або виготовлення килимків та устілок краще культивувати циліндричну люфу.

По–друге, важливо знайти якісний матеріал для посадки. А перед самою посадкою рекомендується прогріти насіння при температурі близько 400С протягом тижня. Таким чином всі необхідні процеси для проростання насіння будуть активовані. Ще одна цікава деталь, за спостереженням фахівців, якщо ви хочете отримати великі «м’ясисті» мочалки, то в такому випадку люфу рекомендують висадити розсадним методом. А якщо люфа буде використовуватися в якості їжі, тоді досить просто посіяти насіння в ґрунт. Так як люфа є ліаною, важливо врахувати, що рослині знадобиться опора. Нею може стати шпалера на зразок виноградної або конструкція з сітки-рабиці (батоги люфи досягають 5 – 6 метрів в довжину). Молоді плоди люфи можуть важити 2 — 3 кг. По мірі росту треба стежити, щоб плоди, що  розвиваються, ні з чим не стикалися, щоб уникнути можливих пошкоджень і грибкових захворювань при контакті з землею. При дозріванні плоди люфи поступово висихають, і вага їх зменшується. Не слід забувати і про поливи. Як не дивно, але незважаючи на свої значні розміри, люфа має досить слабку кореневу систему, так як основна маса поживних речовин йде на розвиток великих листків. Щодня вони випаровують велику кількість вологи, а тому поливати люфу слід досить часто, причому бажано відтворити ефект дрібного тропічного дощу, тобто використовувати розпилювачі води. Щоб максимально скоротити вегетаційний період, можна прищепити головне стебло на 3 метри від грунту.

Як відомо, людська фантазія не має меж, і з’являються все нові і нові ідеї використання люфи. З сушеної люфи сучасні креативні дизайнери роблять приголомшливі екологічно чисті предмети інтер’єру: абажури, горщики, столики, панно і навіть меблі! Термос і кухлі з вставками з люфи. Їх зручно тримати в руках без ризику обпектися. Акустична плитка для стін з люфи не тільки забезпечує прекрасну звукоізоляцію, але і виглядає красиво і оригінально. А дизайнер Маурісіо Афонсо знайшов ще одне дуже корисне застосування люфи в медицині. Він створив легку і міцну пов’язку з рослини, яка чудово фіксує і зможе замінити гіпсову.

Так як тема екологічно чистих і натуральних продуктів стає все більш популярною, то товари такої групи коштують дорожче звичайних. Тому, враховуючи, що клімат півдня України прекрасно підходить для вирощування люфи, то така культура цілком може зайняти гідне місце на ринку і у виробництві, а для невеликих фермерських господарств стати новим прибутковим бізнесом.

 

Текст: Євгенія Ткачова

| | | | | |