Методи боротьби з бур’янами стають все більш екологічними

14 июня, 2018

У різні часи люди боролися з бур’янами. В давнину землероби бачили в нашесті бур’янів прокляття, яке було надано їм божественними силами. Але, тим не менш, «виривали» непотрібну рослинність вручну. Письменники античного Риму постійно нагадували про шкоду бур’янистих трав і про необхідність їх вилучення. Наприклад, дві тисячі років тому у працях Плінія «Природна історія» нагадувалося, що прополка є найважливішим заходом у хорошому господарстві. І саме прополка стала предметом суперечки між двома агрономічними школами античного Риму. В наш час існують агротехнічні, біологічні та хімічні методи боротьби з бур’янами. Кожен з цих методів, при правильному використанні, прекрасно працює. Так який же метод обрати і чи існують інноваційні методи боротьби з шкідливими рослинами?

Оприскування гербіцидами

RootWave для видалення бур’яну 

Головним методом боротьби на даний момент є хімічний захист. Вибір хімічних препаратів величезний, всі вони, за словами виробників, ефективно борються з ворогом будь-якої чисельності. Проте вже з’являються бур’яни, які стійкі до раундапу. І тут у людей,що цікавляться, часто виникає питання: якщо хімічні препарати такі гарні, тоді чому європейські країни стали віддавати пріоритет гербіцидам, які є більш екологічними. В Європі найчастіше використовують більш вузькоспрямовані препарати. Вони розроблені на основі природних отрут, наприклад, грибів або бактерій. А відповідь проста. Наші іноземні колеги зрозуміли, що для боротьби з бур’янами (так як і з хворобами, шкідниками) дуже важливо зберегти хороший агроценоз, який в свою чергу забезпечить природний біоценоз. Кажучи простими словами, необхідно створити взаємний стійкий баланс між мікробами, комахами та рослинами. Нам у цьому зможе допомогти біологічний метод. На кожну бур’янисту рослину є свій шкідник, який із задоволенням його покуштує. Наприклад, швейцарський вчений Хайнц Мюллер-Шерер (Heinz Müller-Schärer), професор екології та еволюції університету Фрібурга поставив експеримент. Він зрізав 90% листя з амброзії, обробив її контактним гербіцидом, а потім видалив і всі залишені листя. Замість того, щоб загинути, змучена рослина дала нові бічні пагони, сформувала суцвіття та справила пилок і насіння. Але як кажуть, на кожен товар свій купець. І для такої стійкої рослини знайшовся гурман. Ним виявився жук-листоїд виду Ophraella communa, якого було завезено у Швейцарію з якимись вантажами з Китаю. І це не єдиний вид листоїдів, які здатні ефективно боротися з амброзією. Амброзієвий полосатий листоїд Zygogramma suturalis харчується виключно цією рослиною та не представляє небезпеки як для культурних рослин, так і для природних насаджень інших видів.

Жук-листоїд виду Ophraella communa – любитель амброзії

Вже зараз розроблені екологічно безпечні гербіциди на основі мікробних токсинів: біалофос, баста, мітоксиферон та інші. Зараз широко досліджуються можливість застосування в якості гербіцидів продукти життєдіяльності мікроорганізмів. Так, якщо використовувати токсини замість гербіцидів, вони швидше втрачають активність у ґрунті, діють вибірково. Але для успішного використання біологічного методу боротьби з бур’янами краще мати свою біолабораторію, так як довгий термін живі препарати практично не зберігаються. Ще й хижих комах розводити треба вміти. Такий комфорт, звичайно ж, не кожному під силу.

Дія мульчи на бур’яни

Так може агротехніка допоможе? Допоможе, так як ефективність агрометоду дуже висока. Якщо, наприклад, використовувати на полях органічну мульчу (скошена трава, сіно, солома, листя, кора, тирса), то насінням бур’янів і їх проростками, які опинилися під мульчею, будуть активно харчуватися гриби і комахи. До цього ми додаємо прополку, а також не забуваємо про пригноблення якогось числа бур’янів самою культурою. В результаті, за розрахунками спеціалістів, через п’ять років залишається мінімум насіння «шкідливих сусідів». Щоб зруйнувати плужну підошву, достатньо мати щілеріз або чизель. Для того, щоб органіка залишалася на полях необхідний мульчувач–подрібнювач. Вся обробка грунту проходить на глибину не більше, ніж на 5 см. Дуже хорошим методом можуть стати продовжені посадки. Поле не порожнє та й сільгоспмашини не їздять даремно. Вони обробляють слідуючу культуру. Дуже чудовим варіантом може стати посів таких сидератів, як ярий та озимий ріпак, гірчиця біла. Німецькі вчені довели, що якщо залишити поле на зиму такі культури, вони чудово розпушують ґрунт. Не погано буде підсіяти кормові бобові. З укосами і бур’яни знищуються.

Подрібнювач мульчи

Біла гірчиця та рапс яровий

Наука не стоїть на місці і з кожним роком пропонується все більш вдосконалені технології для боротьби з бур’янами. Наприклад, можна використовувати геотекстиль. Геотканина дозволяє швидко знищити бур’яни на великих площах. Плюс такого матеріалу в тому, що він дуже міцний і на ньому не розвивається грибок і цвіль, матеріал досить стійкий до впливу зовнішніх факторів (сонце, спека, замерзання). Мінімальний термін експлуатації 35 років. До таких же матеріалів відноситься і агроволокно. Цікавий органічний спосіб боротьби з бур’янами пропонує Великобританія. Компанія RootWave використовує електрику для видалення бур’янів за допомогою змінного струму високої напруги (до 12000 Вт). Для цього встановлюють спеціальні агрегати на тракторному причепі. Для малих площ є й ручний варіант такого агрегату. Стебла і коріння бур’янів, стикнувшись з довгими зубцями спеціальних граблів, спалюються струмом високої напруги.

Агроволокно

Геотканина

Генні інженери також пропонують свої варіанти вирішення даної проблеми. В журналі Nature Biotechnology, була опублікована цікава стаття, де вченими пропонувалося «навчити» культурні рослини переробляти внесений фосфор в фосфат. В такому випадку рослина забезпечує себе фосфором і вільно конкурує з бур’янами, так як накопичує сильну біомасу. У Каліфорнійському університеті Дейвіса (UC Davis) розроблена і успішно продемонстрована інтелектуальна, точна імпульсна технологія струминного розпилення, в якій роботизована система може застосовувати мікродози гербіциду в масштабі окремого аркуша (1 см). У полі такий пристрій може працювати з мобільної платформи. Таким чином, ця технологія знижує кількість внесення певного гербіциду до мінімуму, при цьому ефективність його дії збільшується.

Популярністю також користується системний підхід до знищення бур’янів. Іспанські вчені розробили машини для їх контролю. Невеликі роботи–мотики, отримавши інформацію з карти позиціонування бур’яну в реальному часі (GPS), автоматично знищують бур’яни, що ростуть між культурними рослинами в ряду. Переваги методу в точності видалення бур’яну та розпізнаванні широкого кола сільськогосподарських культур.

Роботи для знищення бур’яну

Складно сказати, який метод боротьби з бур’янами буде найкращим. Рішення, прийняті кожним фермером, ґрунтуються на його особистих цілях, досвіді та можливостях. Але не слід забувати, що саме важливе в боротьбі з бур’янами – це здорова екосистема, яку необхідно поліпшувати і підтримувати. Такий підхід підвищить урожай і стійкість сільськогосподарської культури та значно зменшить витрати на боротьбу з небажаними рослинами.

Ручний видаляч бур’яну

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | | | |