Інститут зрошуваного землеробства представив близько півтисячі сортів гібридів сільгоспкультур, вирощуваних на півдні України

1 июня, 2018

31 травня на території Інституту зрошуваного землеробства НААН відбувся щорічний Міжнародний день поля з питань вирощування озимих і ярих зернових, технічних та бобових сільськогосподарських культур на зрошуваних і неполивних землях. Даний захід став традиційною окрасою Півдня України, який зібрав аграріїв, студентів та науковців не лише з Херсонщини, а і з інших областей.

В рамках Дня поля було представлено більше 450 сортів гібридів різних культур, понад 30 одиниць техніки на паровому полі, в тому числі і дощувальна машина, та більше 50 одиниць техніки на демонстраційній алеї. В заході прийняли участь більше 60 фірм та компаній, які представили свої новинки в агросекторі. Понад 500 гостей з 10 областей України з’їхалися задля обміну знаннями, запозиченням нових технологій та досвіду у науці.

Вітаючи гостей заходу, президент Національної академії аграрних наук України Ярослав Гадзало відмітив, що проводити Дні поля в Україні стало доброю традицією ще з 90-х років, і з кожним роком учасників заходу стає все більше і більше. Він зазначив, що клімат змінюється, зокрема цьогоріч червень-ливень очікується на 1,5°С жаркіше, ніж за останні 30 років. Тому вкрай необхідно розвивати напрямок технологій зрошення та збереження вологи.

«Вчені прогнозують, якщо ми не будемо вживати ніяких заходів, тобто не розвивати зрошення, не відновлювати лісосмуги, які були насаджені в Україні ще з 1952 року, то протягом 30 років все в Україні перетвориться в пустелю. І сьогодні дуже багато установ працюють над селекцією зернових, бобових та інших культур, які витримують клімат півдня України. В тому числі і Інститут зрошуваного землеробства. Адже тут закладаються культури на зрошувальних ділянках та на багарних землях для того, щоб відібрати найбільш стійкі і кращі сорти гібридів для вирощування без зрошування. Тому культури української селекції більш акліматизовані та витримують умови суворого клімату. І думаю, що ми будемо мати можливість отримати непоганий урожай», – говорить Гадзало.

Директор Інституту зрошувального землеробства Раїса Вожегова відзначила, що з кожним роком захід об’єднує учасники з різних регіонів. Це пов’язано з тим, що зрошувальне землеробство затребуване не лише для аграріїв півдня. В зв’язку з глобальним потеплінням клімату, зрошення все більше просувається і на північні регіони.

«Цей День поля вже традиційно щороку проходить на полях нашого інституту і щороку ми намагаємося щось нове привнести. На сьогоднішній день тут представлено більше 450 сортів гібридів різних культур – це всі основні культури, які вирощуються в нашому регіоні – пшениця м’яка та тверда, ячмінь озимий та ярий, кукурудза, соя, сорго, соняшник. Також представлені і нові сорти, які внесено до Реєстру сортів рослин України в 2017 році, і зараз вже ведеться насінництво цих сортів для того, що б далі розмножувати і впроваджувати їх у виробництво. Є і сорти, які тільки проходять Державний сорт випробувань – наші новинки», – розказує Вожегова.

Окрім цього, директор інституту повідомила, що на минулорічному Дні поля був укладений меморандум з Асоціацією бобових культур. І в цьому році представлений демонстраційний полігон по бобовим нішевим культурам.

«Нам цікаві ці культури, вони цікаві в усьому світі. Це такі культури, як нут, сочевиця, адже вони являються замінниками м’яса і мають високий відсоток білка. Хоч технології вирощування їх непрості, але ці культури підходять для нашого регіону, для нашої зони, тому що вони є засухостійкими, мають високу рентабельність», – зазначає Вожегова.

Директор департаменту агропромислового розвитку міста Херсону Олександр Паливода закцентував увагу на органічному землеробстві, яке динамічно набирає обертів і має величезний потенціал.

«В минулому році Херсонщина зайняла 3 місце за кількістю експортних контрактів з органічного напрямку. Даний сегмент – це відкритий потенціал зайняти своє місце в світовій тенденції розвитку органічного землеробства, як для Херсону, так і для всієї України», – запевняє Паливода.

Про органічний напрямок говорила і директор інституту Раїса Вожегова. Вона розповіла, що в минулому році був закладений демонстраційний полігон з органічного землеробства. На цьому майданчику будуть досліджуватись органічні препарати та добрива.

«Останнім часом величезну увагу ми приділяємо органічному землеробству, збереженню плодючості ґрунту, тому що це наше майбутнє. Тому минулоріч з органіки ми заклали 5 основних культур – це пшениці м’яка і тверда, горох, нут, ріпак і соняшник», – зауважила директор інституту.

Також на заході були присутні голова ГС «Аграрний союз України» Геннадій Новіков, український аграрій і політик, двічі Герой Соціалістичної Праці, Герой України, почесний член Української академії аграрних наук Дмитро Моторний та заступник директора департаменту-начальник управління виробництва продукції рослинництва та насінництва Міністерства аграрної політики України Леонід Сухомлин. Останній зауважив, що важливо розвивати аграрну науку, адже саме вона буде направляти наших аграрії в якому напряму рухатись.

«Такі свята надзвичайно актуальні. Якщо взяти Державний реєстр сортів рослин, то на сьогодні зареєстровано понад 10,5 тисяч сортів. Зернова група становить понад 3700, із них ранні зернові колосові понад 85% вітчизняної селекції. Сорти української селекції пристосовані до місцевих умов по зимостійкості, сухостійкості та якості зерна. Тому дуже важливо, що академія на таких днях поля представляє свої здобутки, рекламує, що не зважаючи на фінансування наші вчені, наші аграрні вузи, наукові установи системи НААН складають достойну конкуренцію закордонним фірмам», – наголосив Сухомлин.

Окрім знайомства з сортами різних культур та результатами їх вирощування в різних умовах, аграрії змогли побачити в роботі новинки ринку сільгосптехніки, ознайомитись з пропозицією вітчизняних виробників агрохімікатів, мікродобрив, біо- і нанопрепаратів, дізнатись та побачити наочно системи поливу, сонячні батареї та міні-гідрометеостанцію для поля. А також насолодитись виступом Херсонського драматичного театру ім. Куліша на чолі із заслуженною артисткой України Руженою Рубльовою.

Новости по теме

| | | | | | | | | |