“Сонце світить – виробляється електроенергія”: на Миколаївщині вже 5 років генерують світло

15 мая, 2018

У Вознесенському районі Миколаївської області поблизу села Таборівка на 59 га землі розташувалось господарство з виробітку чистої електроенергії. Журналісти видання «Агро Юг» поспілкувались з генеральним директором сонячної електростанції Максимом Смоліним та дізнались, в чому перспективи альтернативної енергетики.

Сонячна електростанція ПрАт «Нептун Солар» потужністю 29,3 МВт належить китайській державній компанії CNBM. За рік станція генерує близько 57 млн кВт екологічно чистої електроенергії. Якщо уявити собі, що кожен споживач (квартира, будинок) використовує 300 кВт на місяць, то можна сказати, що електростанція забезпечує близько 10 тисяч домоволодінь в цьому регіоні.

Будівництво електростанції почалося у вересні 2012 року. І вже в березні 2013 року станція була здана в експлуатацію. Вона складається з 122 тисяч сонячних модулів, 27  інверторних станцій (в кожній по 2 інвертора потужністю 1000 кВт) та різного сумуючого і передаваючого обладнання.

«Строк роботи сонячних модулів орієнтовано 20-25 років від заводу виробника. Договір оренди землі у нас на 49 років. Та це не означає, що через 25-49 років ми перестанемо працювати і передамо землі назад. Все обладнання легко заміняється. Якщо батареї втратили свої властивості, то для цього є спеціальні компанії, які утилізують або переробляють їх в сировину», – розказує Смолін.

На станції працюють 4 чоловіка обслуговуючого персоналу та 20 чоловік охорони.

Електроенергія передається на підстанцію “Вознесенська” і в загальну енергомережу. Начальник сонячної електростанції Іван Жорж запевняє, що підстанція надійна, оскільки має два канали живлення від атомної електростанції.

«В різні секції шин підстанції “Вознесенська” врізана наша станція. Так, якщо на одній пропаде напруга, то на іншій буде. Якщо відбувається відключення від енергомережі, то станція відразу вимикається. Тут стоїть захист, якщо не буде куди видавати потужності – інвертора відразу відключаться», – стверджує Іван Жорж.

Продаж електроенергії проводиться за «зеленим тарифом» в енергомережу України, яка скуповує у всіх електроенергію, а потім через Обленерго передається і надається користувачам.

Необхідність таких сонячних електростанцій генеральний директор пояснює тим, що вони балансують дефіцит в енергосистемі. Адже з кожним роком людство все більше споживає електроенергії: електроустаткування, всебічні пристрої, електрокари і т.д. А такі станції, як сонячні, теплоелектростанції, атомні або вітряки – використовують різного роду природні ресурси та забезпечують чистою електроенергією.

«Усі регіони України являються енергодефіцитними і не мають своїх виробничих потужностей. Сонячні та вітрові електростанції в даних регіонах просто необхідні – вони балансують цей дефіцит в енергосистемі. Ми працюємо від того, що нам дала природа. Ми не втручаємося в природні явища та не провокуємо природних катаклізм. Сонце світить – виробляється електроенергія. Це екологічно чисте виробництво. Ніяких викидів», – запевняє Смолін.

У південному регіоні України більша частина днів – сонячні, що також пояснює рентабельність таких станцій.

«Досить таки продуктивні місяці по виробітку електроенергії – це період з квітня по жовтень. Тоді ми працюємо в піковому навантажені. Взимку ми виробляємо електроенергію, але звичайно не в такому об’ємі», – повідає генеральний директор підприємства.

Збільшувати свої потужності підприємство «Нептун Солар» в найближчий час не має наміру. Та і для того, щоб це реалізувати, спершу треба розробляти та погоджувати проект. Та і окупаються такі сонячні станції зазвичай приблизно через років десять.

Також ще однією проблемою в сонячному бізнесі є те, що в Україні немає заводів із виготовлення енергетичних модулів. На даний час вони закупляються закордоном. Так, підприємством «Нептун Солар» встановлені китайські сонячні модулі. Та на думку Смоліна, в Україні дуже багато ініціатив побудувати свій завод з даного виробництва.

Максим Смолін передбачає, що надалі буде спостерігатись лише збільшення таких електростанцій. У зв’язку з цим «зелений тариф» буде змінюватися.

«В 2012 році це було ноу-хау. Якщо брати в валютному еквіваленті, то це було дорожче ніж зараз. З кожним роком ​​виробників модулів стає все більше, відповідно зростає конкуренція, падають ціни на обладнання. Потужності альтернативної енергетики в Україні зростають. У зв’язку з цим, швидше за все, буде переглядатися «зелений тариф» – з кожним роком в меншу сторону», – дає свої прогнози Смолін.

Новости по теме

| | | | | | | | | |