Хоч урожай 2018 року не поступиться попередньому, та на залізниці аграрну галузь очікує колапс – Мартинюк

7 мая, 2018

Рівень врожаю у 2018-му буде не меншим, ніж у попередньому сезоні, незважаючи на пізній початок посівної. Так, цьогоріч аграрії очікують зібрати близько 60 млн тонн врожаю. Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк.

За його словами, очікуваний об’єм врожаю гарантує забезпеченяя продовольчої безпеки, високий експорт і стабільні надходження валютної виручки. Однак з перезвозками на залізниці аграрну галузь очікує колапс.

«Функція забезпечення тягою залишається повністю у підпорядкуванні держави, хоча реформою УЗ і передбачена поступова лібералізація. Однак з огляду на те, що це найбільш вигідний сегмент cargo-перевезень, УЗ не поспішає прощатися з ним на користь приватних операторів. Тому в експортному сезоні 2018/2019 ми будемо діяти в умовах залізничного статус кво. На сьогодні УЗ має близько 2000 електровозів і стільки само тепловозів, але їх знос перевищує 90%. Парк локомотивів потрібно оновлювати і збільшувати, інакше рано чи пізно УЗ не зможе виконати взяті на себе зобов’язання через банальну несправність. На жаль, обсяг закупівель нової техніки — кілька десятків одиниць — не може зрівнятися з потребою, яка обчислюється сотнями«, – пише чиновник.

Нагадаємо, що президент Української зернової асоціації Микола Горбачов звинуватив ПАТ «Укрзалізниця» у  сприянні занепаду аграрного сектору в Україні, адже держкомпанія не здатна транспортувати весь обсяг виготовленого для експорту зерна.

Сама ж проблема перевезень врожаю виникла не так давно, у зв’язку зі збільшенням обсягу врожаю і зростанням експорту. Довгий час експерти пояснювали її з дефіцитом вагонів.Та практика показала, що після збільшення їх кількості майже на 30% минулого року помісячні обсяги зернового експорту від цього не зросли.

«В одного агрохолдингу з топ-5 є власний парк із 300 вагонів, і вони простоюють в очікуванні відправки з гнітючою регулярністю. «Укрзалізниця» не встигає забезпечити їх транспортування. Це і підводить нас до першопричини проблеми: дефіциту тяги, локомотивів», – констатує Максим Мартинюк.

Така ситуація призведе до того, що Україна просто не зможе експортувати весь обсяг зібраного врожаю. У зв’язку із цим українські аграрії отримають рекордні перехідні залишки, які будуть тиснути на ринок і знижувати зацікавленість аграріїв у сільгоспвиробництві. Що може призвести до зниження ВВП наступного року.

За прогнозами заступник міністра Україна вийде на врожай, порівнянний із минулорічним, а експорт складе близько 45 млн тонн. При цьому деякі учасники ринку прогнозують зростання врожайності на 2-4 млн тонн.

Також Мартинюк продовжує наполягати на лібералізації ринку перевезень і ліквідації монополії.

«Без радикальних заходів, без лібералізації залізничних перевезень, доступу приватних операторів до ринку тяги, за умов константи ємності внутрішнього ринку «Укрзалізниця» може мимоволі стати стопером розвитку агропромислового комплексу та економіки України в цілому», – резюмував заступник міністра.

Новости по теме

| | |